Auta elektryczne – podróże długodystansowe: porady i triki

Zaplanowanie podróży długodystansowej autem elektrycznym wymaga specjalnej uwagi i strategii. Wbrew pozorom nie jest to wcale tak proste jak mogłoby się wydawać. W naszym artykule znajdziesz przydatne porady i triki, które pomogą Ci bezproblemowo pokonać długie trasy korzystając z pojazdów elektrycznych.

Marzysz o ekscytującej podróży samochodem elektrycznym na ferie lub wakacje, ale zastanawiasz się, jak to zorganizować? Planując taki wyjazd kluczowe są trzy aspekty, które musisz mieć na uwadze: trasa, ładowanie i zarządzanie zasięgiem.

Auta elektryczne podróże - Salon Volkswagen Sieńko i Syn - VW ID5

Planowanie podróży długodystansowych z stacjami ładowania

Zasięgi samochodów elektrycznych są różne w zależności od modelu. Planując trasę, wykorzystuj aplikacje do nawigacji, które uwzględniają stacje ładowania. Bez trudu znajdziesz je w swoim smartfonie czy w internecie. Dzięki temu unikniesz stresu, czy problemów związanych z brakiem możliwości naładowania samochodu.

Unikaj tras z dużymi wzniesieniami, a przystanki rób w przemyślanych miejscach. Warto aby planowanie przystanków przebiegło w taki sposób, by w czasie gdy pojazd będzie ładował baterie, podróżujący mogli nacieszyć się pięknymi widokami lub innymi atrakcjami turystycznymi w okolicy. Taki sposób planowania tras sprawi, że cały proces nie zakłóci komfortu podróży. Co więcej odbędzie się to z korzyścią dla kierowcy, który będzie mógł odpocząć i rozprostować ciało. Regularnie sprawdzaj też poziom naładowania baterii i planuj ładowanie przed osiągnięciem niskiego poziomu.

Sprawdź także odcinek podcastu Elektrycznie Tematyczni, w którym poruszana jest tematyka pokonywania długich tras elektrykiem!

Kultura jazdy samochodem elektrycznym

Kultura jazdy również odgrywa istotną rolę w procesie optymalizacji zasięgu. Podczas jazdy utrzymuj umiarkowaną prędkość, aby nie marnować energii. Jedź zgodnie z przepisami, unikaj nagłych przyspieszeń i gwałtownego hamowania, ponieważ mogą one negatywnie wpływać na zużycie energii i maksymalny możliwy do pokonania zasięg samochodu.

Korzystaj z systemów wspomagających, takich jak tempomat, aby utrzymać stałą prędkość. Ogranicz korzystanie z klimatyzacji i ogrzewania, gdy nie jest to konieczne, a zamiast tego wybierz funkcję ogrzewania siedzeń, aby zmniejszyć pobór energii. Tym prostym sposobem wpłyniesz na zasięg auta. Pamiętaj, że do komfortowej jazdy samochodem wystarczy ok 20 stopni Celsjusza w kabinie, dlatego oszczędzanie energii można zacząć właśnie od zmniejszenia temperatury w pojeździe lub ustawienia ogrzewania jednostrefowego dla kierowcy. Małe kroki, duże efekty!

Pamiętaj także, że warunki atmosferyczne mogą mieć wpływ na zasięg auta elektrycznego. Dlatego przed wyjazdem sprawdź prognozę pogody, aby podróżować bezpiecznie i bez nerwów.

Auta elektryczne podróże - Salon Volkswagen Sieńko i Syn - VW ID5

Zadbaj o odpowiednie przygotowanie auta elektrycznego

Nie zapominaj, że zasięg samochodu elektrycznego jest ściśle powiązany z jego kondycją techniczną. Zadbaj więc zarówno o regularne serwisowanie auta elektrycznego, jak i jego stałą pielęgnację sezonową. Co ważne, wiedzieć musisz, że na zasięg wpływ będzie miał także poziom ciśnienia w oponach. Jazda z niedopompowanymi oponami prowadzić będzie do nadmiernego zużycia energii elektrycznej, potrzebnej do toczenia się pojazdu. Warto zadbać także o odpowiedni dobór samego ogumienia i postawić na produkty wyższej klasy, aby zmniejszyć hałas i spalanie energii, a tym samym zwiększyć komfort jazdy.

Każda trasa może być łatwym celem do pokonania, jeśli jej planowanie nie zostanie potraktowane po macoszemu lub co gorsza w ogóle nie weźmie się go pod uwagę.

Szerokiej drogi i zawsze pełnych baterii!

Autoryzowany Dealer Volkswagen i Audi. Rodzinne firma z ponad 30 - letnim doświadczeniem na rynku motoryzacyjnym

Volkswagen

+48 85 66 44 127

recepcja@sienkoisyn.com.pl

ul. Władysława Wysockiego 65,
15-168 Białystok

Salon VW Osobowe:
pon-pt 9:00 - 18:00,
sob. 10:00 - 14:00

Salon VW Dostawcze:
pon-pt 9:00 - 17:00,
sob. nieczynne

Serwis VW Mechaniczny:
pon-pt 7:00 - 18:00,
sob. nieczynne

Serwis Blacharsko Lakierniczy:
pon-pt 8:00 - 17:00,
sob. nieczynne

Das WeltAuto

+48 85 66 44 130

dwa@sienkoisyn.com.pl

ul. Władysława Wysockiego 65

Das WeltAuto:
pon-pt 9:00 - 18:00,
sob. 10:00 - 14:00

Audi Centrum Białystok

+48 85 66 44 110

kontakt@audicentrumbialystok.pl

Porosły-Kolonia 2c,
16-070 Porosły-Kolonia gm. Choroszcz

Salon Audi Centrum Białystok
pon-pt 8:00 - 18:00,
sob. 10:00 - 14:00

Serwis Audi Centrum Białystok
pon-pt 7:00 - 18:00,
sob: nieczynne

Serwis Blacharsko Lakierniczy:
pon-pt -8:00 - 17:00,
sob. nieczynne