Ile trwa ładowanie samochodu elektrycznego?

Optymalny czas ładowania pojazdów zasilanych energią elektryczną jest kluczowym elementem dla kierowców, którzy wybierają ekologiczne i efektywne środki transportu, takie jak popularne elektryki.

Zrozumienie czasu potrzebnego na naładowanie pojazdu elektrycznego może być pomocne przy planowaniu podróży oraz organizacji codziennego harmonogramu, aby zawsze mieć naładowany samochód. Czas ładowania samochodu elektrycznego zależy głównie od pojemności jego baterii oraz rodzaju używanej ładowarki. W Salonach Sieńko i Syn pomożemy ci wybrać odpowiedni samochód i wytłumaczymy wszystkie aspekty związane z samochodami elektrycznymi, tak abyś kupując pierwszego elektryka zrobił to świadomie!

Jesteś ciekawy, ile faktycznie trwa ładowanie samochodu elektrycznego i czy jest to uciążliwe w codziennym funkcjonowaniu i dłuższych podróżach?

Ile trwa ładowanie samochodu elektrycznego - VW ID5

Typy ładowania samochodu elektrycznego

Ładowarki do gniazdka domowego. Jest to ładowarka, której użyjesz przed swoim domem. Niewątpliwym plusem jest fakt, iż samochód możesz ładować bez przeszkód przez cały czas, gdy spędzasz czas w domu. Wyruszając w dłuższą podróż, na zakupy, czy do pracy masz już więc pewność, że samochód posiada pełną baterię. Warto pamiętać jednak, że prędkość ładowania będzie w tym przypadku wolniejsza.

Ładowarki publiczne z prądem zmiennym (AC). Takie ładowarki zapewniają umiarkowaną moc ładowania i są dostępne publicznie, co ułatwia ładowanie w trakcie podróży. Znajdziesz zje na publicznych parkingach lub przy ulubionych sklepach czy centrach handlowych.

Ładowarki publiczne z prądem stałym (DC). To bardzo szybkie ładowarki wykorzystujące prąd stały (DC). Przez stałe połączenie ładowarki do sieci energetycznej, pojazd ładowany jest szybko i stabilnie. Takie ładowarki również można znaleźć na stacjach benzynowych, autostradach czy parkingach. Zapewniają dużą moc ładowania, umożliwiając szybkie naładowanie baterii w krótkim czasie.

Ładowarki można podzielić także w inny sposób, biorąc jako kryterium prędkość ładowania.

Najwolniejszymi będą ładowarki wykorzystujące prąd zmienny o mocy poniżej 11 kW. Średni czas będą prezentowały urządzenia działające w oparciu o prąd od 11 do 22 kW AC, natomiast ładowarkami szybkimi nazwiemy te o prądzie od 22 do około 50 kW DC.

Oczywiście powyższy podział nie zamyka tematu, gdyż istnieją jeszcze ładowarki ultraszybkie, których moc to 100 lub 300 kW. Na ten moment niestety trudno jest znaleźć w Polsce takie stacje.

Gdzie naładujesz swój samochód elektryczny szybciej w domu czy na stacji ładowania?

Różnice w czasie ładowania samochodu elektrycznego, kosztach oraz prędkości ładowania mogą wynikać z kilku czynników. Kluczowymi z nich są rodzaj używanej ładowarki, pojemność baterii pojazdu, aktualny poziom naładowania baterii oraz rodzaj i moc dostępnej stacji ładowania. Te zróżnicowania determinują ostateczne parametry procesu ładowania i mogą mieć istotny wpływ na doświadczenie użytkownika oraz ekonomikę korzystania z pojazdów elektrycznych.

Zawsze warto sprawdzić lokalne stacje ładowania, korzystać z aplikacji mobilnych i monitorować ceny energii elektrycznej w danym regionie, aby uzyskać dokładne informacje na temat czasu ładowania, kosztów i dostępności stacji.

Standardowe ładowarki domowe (AC) mogą wymagać od kilku do kilkunastu godzin do pełnego naładowania. Przydomowe wallboxy zapewniają moc ładowania sięgającą nawet do 22 kW, co znacząco skraca czas potrzebny na naładowanie pojazdu. W takich przypadkach czas ładowania wynosi od 2 do kilku godzin, w zależności od pojemności baterii danego samochodu.

Na stacjach publicznych, ładowarki szybkie (DC) mogą skrócić czas ładowania pojazdów elektrycznych, zazwyczaj od kilku do kilkudziesięciu minut. Ten czas jest uzależniony od mocy ładowarki oraz modelu konkretnego pojazdu. Stacje szybkiego ładowania są wyposażone w technologię umożliwiającą dostarczenie dużej ilości energii w stosunkowo krótkim czasie, co pozwala na szybkie naładowanie baterii.

Masz więcej pytań? – chętnie na nie odpowiemy! Skontaktuj się z nami!

Audi Q4 - ładowanie samochodu elektrycznego

Ładowanie samochodu elektrycznego Plug&Charge

Plug & Charge to innowacyjna technologia umożliwiająca wygodne i bezpieczne ładowanie samochodów elektrycznych, eliminując potrzebę użycia kart ładowania, aplikacji czy innych form identyfikacji na stacji ładowania. Uwierzytelnianie i płatność odbywają się automatycznie. Jest to standard opracowany z myślą o ułatwieniu procesu ładowania i zwiększeniu wygody dla użytkowników pojazdów elektrycznych.  Z Plug & Charge można korzystać w całej Europie w dużych sieciach np. IONITY, ARAL/BP i hubach Audi.

Pojazd elektryczny wyposażony w technologię Plug & Charge, np Volkswageny z serii ID oraz Audi Q4 e-tron, może samodzielnie identyfikować się na stacji ładowania. Dane potrzebne do zidentyfikowania pojazdu, takie jak informacje o koncie użytkownika, są przechowywane bezpiecznie w jego systemie. Gdy pojazd zostanie podłączony do stacji ładowania, technologia Plug & Charge automatycznie autoryzuje proces ładowania i zakończy go, gdy odepniesz kabel.

FAQ ładowanie samochodu elektrycznego

Ile trwa ładowanie samochodu elektrycznego?

Czas ładowania samochodu elektrycznego, koszty ładowania i jego prędkość mogą się różnić w zależności od kilku czynników. Są to: rodzaj ładowarki, pojemność baterii samochodu, poziom naładowania baterii, a także rodzaj i moc stacji ładowania.

Ile trwa ładowanie samochodu elektrycznego na stacji?

Czas ładowania samochodu elektrycznego na stacji zależy w głownej mierze od dostępnej mocy ładowania. Przed wyruszeniem w trasę sprawdź mapę punktów ładowania i wybierz odpowiednie.

Ile kosztuje ładowanie samochodu elektrycznego na stacji?

Koszty ładowania zależą od kilku czynników, w tym od ceny energii elektrycznej, rodzaju ładowarki, a także polityki cenowej operatora stacji ładowania.

Czym jest Plug&Charge?

Plug & Charge to innowacyjna technologia umożliwiająca wygodne i bezpieczne ładowanie samochodów elektrycznych. Pojazd może samodzielnie identyfikować się na stacji ładowania, eliminując potrzebę użycia kart ładowania, aplikacji czy innych form identyfikacji.

Autoryzowany Dealer Volkswagen i Audi. Rodzinne firma z ponad 30 - letnim doświadczeniem na rynku motoryzacyjnym

Volkswagen

+48 85 66 44 127

salon.vw@sienkoisyn.com.pl

ul. Władysława Wysockiego 65,
15-168 Białystok

Salon VW Osobowe:
pon-pt 9:00 - 18:00,
sob. 10:00 - 14:00

Salon VW Dostawcze:
pon-pt 9:00 - 17:00,
sob. nieczynne

Serwis VW Mechaniczny:
pon-pt 7:00 - 18:00,
sob. nieczynne

Serwis Blacharsko Lakierniczy:
pon-pt 8:00 - 17:00,
sob. nieczynne

Skoda

+48 85 66 44 127

serwis.skoda@sienkoisyn.com.pl

ul. Władysława Wysockiego 65,
15-168 Białystok


Serwis Skoda Mechaniczny:
pon-pt 7:00 - 18:00,
sob. nieczynne

Serwis Blacharsko Lakierniczy:
pon-pt 8:00 - 17:00,
sob. nieczynne

Seat

+48 85 66 44 127

serwis.seat@sienkoisyn.com.pl

ul. Władysława Wysockiego 65,
15-168 Białystok


Serwis Skoda Mechaniczny:
pon-pt 7:00 - 18:00,
sob. nieczynne

Serwis Blacharsko Lakierniczy:
pon-pt 8:00 - 17:00,
sob. nieczynne

Centrum Samochodów Używanych

+48 85 66 44 130

dwa@sienkoisyn.com.pl

ul. Władysława Wysockiego 65

Centrum Samochodów Używanych:
pon-pt 9:00 - 18:00,
sob. 10:00 - 14:00

Audi Centrum Białystok

+48 85 66 44 110

kontakt@audicentrumbialystok.pl

Porosły-Kolonia 2c,
16-070 Porosły-Kolonia gm. Choroszcz

Salon Audi Centrum Białystok
pon-pt 8:00 - 18:00,
sob. 10:00 - 14:00

Serwis Audi Centrum Białystok
pon-pt 7:00 - 18:00,
sob: nieczynne

Serwis Blacharsko Lakierniczy:
pon-pt -8:00 - 17:00,
sob. nieczynne